BLOG

AESTEPOOLPOLAND

JAKI PRZESZCZEP WŁOSÓW NA ZAKOLA? Interesujesz się przeszczepem włosów na zakola i podjąłeś decyzję o przeszczepie włosów w Turcji. Po konsultacji online na podstawie wysłanych zdjęć do kilku klinik przede wszystkim widzisz dużą rozbieżność w ilości oferowanych wszczepów w zakola. Skąd ta rozbieżność wynika? Jaka ilość jest zbliżona do wartości realnej bądź jaką ilość tak […]
Strona główna » Blog » Przeszczep włosów na zakola

Przeszczep włosów na zakola

mar 16, 2024

JAKI PRZESZCZEP WŁOSÓW NA ZAKOLA?

Interesujesz się przeszczepem włosów na zakola i podjąłeś decyzję o przeszczepie włosów w Turcji. Po konsultacji online na podstawie wysłanych zdjęć do kilku klinik przede wszystkim widzisz dużą rozbieżność w ilości oferowanych wszczepów w zakola. Skąd ta rozbieżność wynika? Jaka ilość jest zbliżona do wartości realnej bądź jaką ilość tak naprawdę potrzebujesz aby przeszczep włosów został przeprowadzony poprawnie.

CZYM SĄ ZAKOLA?

Zakola to potocznie nazywana część linii włosów dotkniętej łysieniem typu męskiego. Recesja linii włosów przebiega po obu jej stronach (prawej i lewej) w kierunku części ciemieniowej głowy nadając linii czołowej włosów kształt liter M. 

Zakola to pierwsze objawy łysienia typu męskiego i może mieć charakter zaawansowany lub początkujący.

Zakola mogą być w zaawansowanym stadium łysienia lub początkującym. Poziom łysienia deifniuje Skala Norwood-Hamilton. Chirurdzy przeszczepu włosów posługują się w celu określenia czy zabieg transplantacji włosów bedzie mały, średni lub duży. 

ZAKOLA TO JAKI POZIOM ŁYSIENIA DO PRZESZCZEPU WŁOSÓW?

Podczas pierwszego kontaktu lekarz kwalifikujący do przeszczepu włosów powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem. Lekarz od przeszczepu włosów powinien ocenić poziom łysienia, postępowanie łysienia oraz zakres przeszczepu włosów. Wszystkie informacje umożliwiają dokładną ocenę transplantacji włosów oraz prognozowanie, czy obszar dotknięty łysieniem będzie się powiększał w niedalekiej przyszłości.

Teoretycznie wyższy poziom łysienia wymaga więcej jednostek przeszczepów w zakola, w praktyce może okazać się że przeszczep włosów będzie mniejszy.

Chirurdzy transplantacji włosów do oceny poziomu łysienia używają Skali Norwood zwaną także skalą Norwood- Hamilton. Jej etapy są wyskalowane od 1 do 7, przy czym adekwatnie do wyglądu łysienia niektóre mają swoje odmiany. Zakola to najczęściej poziom łysienia skali Norwood od 1 do 3-4. Przeszczep włosów na zakola z poziomem łysienia w skali norwood 1 wymaga mniejszej ilości wszczepów od zakoli w skali norwood 3.  

PRZESZCZEP WŁOSÓW NA ZAKOLA TO RÓŻNA ILOŚĆ GRAFTÓW.

Skala łysienia Norwood-Hamilton wykorzystywana przez chirurgów przeprowadzających przeszczep włosów pozwala określić zakres oraz wielkośc przeszczepu włosów. Ilość potrzebnych jednostek  może odbiegać od siebie wartością w dwóch przypadkach o takim samym poziomie łysienia.

Dwóch różnych pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepu włosów na zakola, o poziomie łysienia Norwood 3, może potrzebować różnych ilości wszczepów. Powodów może być wiele.

Pierwszym z nich jest obwód głowy, który przenosi się na pole powierzchni wszczepu. Jeżeli jeden z pacjentów z zakolami ma większy obwód głowy to może potrzebować nawet 50% więcej wszczepów od drugiego pacjenta z zakolami.

Drugim z powodów to mięśnie twarzy oraz kształt czoła głowy przede wszystkim wysoko osadzone mięśnie twarzy warunkują wyższą linię włosów. Aby zachować naturalność efektu oraz proporcje twarzy, niekiedy adekwatne do wieku pacjenta linia włosów powinna być wyższa. Drugi pacjent może mieć wąską ramę twarzy bez recesji linii skroniowej włosów z nisko osadzonymi mięśniami twarzy. Niższa linia włosów uchwyci prawidłowe proporcje twarzy, także podkreśli niski wiek pacjenta.

Trzecim powodem dla którego różni się ilość przeszczepów włosów w zakola u pacjentów to różna strefa dawcza oraz prognoza postępującego łysienia. Oceniona strefa dawcza na mało wydajną wpływa na mniejszą ilość przeszczepów na zakola a łysienie postępujące u pacjenta utwierdza tym fakcie.

JAK POLICZYĆ ILOŚĆ PRZESZCZEPÓW NA ZAKOLA?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest udanie sie na bezpośrednią konsultacje w klinice lub miejscu przeznaczonym do tego. Aestepool Clinic posiada własne punkty konsultacji, które przeznaczone są do pierwszej weryfikacji pacjnetów, chętnych na przeszczep włosów na zakolach.

Dr Altan otrzymuje sporządzony raport, na podstawie informacji w nim zawartych Doktor precyzyjnie ocenia ilość, szanse na przeszczep włosów. Pole powierzchni mierzy się po ustaleniu zakresu przeszczepu oraz wstępnej przykładowej linii włosów. Wskaźnik gęstości mnożony przez uzyskany wynik w cm2 daje ilość przeszczepów w strefie biorczej. Strefa dawcza ustala gęstość wszczepów na zakolach w zależności od wydajności, naturalnej gęstości rosnących włosów oraz średniej liczby włosów w jednostce prognozowanego wszczepu na zakolach.

Jeżeli klinika oferuje 4000 lub 5000 wszczepów na niewielkie lub średnie zakola to jest wyraźny sygnał o tym, że próbuje zachęcić do siebie ilością wszczepów lub nie zna podstaw estymacji.

Średnie zakola skali Norwood 3 to 30-40 cm2 uzupełniając z wysoka gęstością 55-60 wszczepów na cm2. Ilość wszczepów prezentuje się następująco.

30-40 cm2 x 55-60 grafts/cm2 = 1650-2400 wszczepów, inaczej graftów. Róźnica pomiędzy zaproponowanymi 5000 grafts a realnie policzoną strefą biorczą to strata w strefie dawczej na możliwie postępujące łysienie.

PODSUMOWANIE

Najważniejsze to wykonać dobrą analizę przed podjęciem decyzji o przeszczepie włosów na zaokla. Twoim prawem jest wiedzieć kto będzie przeprowadzał u Ciebie przeszczep włosów także za jaką czynność będzie odpowiedzialny.  Jeżeli Doktor ogranicza się w działaniu przede wszystkim dowiedz się czy umowa zawarta z kliniką jasno o tym informuje. Ważne jest ile klinika funkcjonuje na rynku przede wszystkim kiedy zarejestrowała stronę internetową. Wpisz w wyszukiwarce Google nazwe kliniki i poszukaj niezrzeszonych recenzji oraz daty ich dodania. Sprawdź social media kliniki przeprowadzającej zabieg oraz kiedy publikowała pierwsze zdjęcia swoich prac także posty w social mediach.

DARMOWA KONSULTACJA

Wyślij zgłoszenie i otrzymaj darmową konsultację