BLOG

AESTEPOOLPOLAND

Wypadanie włosów może powodować brak witamin, choroby, silne kosmetyki, zatrucia a nawet stres, który sam w sobie może nasilać ten proces. Zdrowe i piękne włosy utożsamiane są z stanem naszego organizmu, zatem jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?
Strona główna » Blog » Przyczyny łysienia

Przyczyny łysienia

gru 1, 2021

Przyczyny łysienia

Wypadanie włosów może powodować w nas wielki stres i pewny dyskomfort co może w konsekwencji nasilać ten proces.

Zdrowe i piękne włosy utożsamiane są z stanem naszego organizmu, zatem jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?

Łysienie androgenowe jest najczęściej spotykaną przyczyną wypadania włosów, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Powodem jest podłoże genetyczne. Najpierw włosy stają się delikatniejsze, następnie mniejsze i słabiej odżywione aż finalnie wypadają. Anegdotyczne raporty mówią, że wypadanie włosów pochodzi bardziej od strony matki niż ze strony ojca.  

Problem wypadania włosów nie jest sam w sobie niepokojący, o ile nie tracimy ich więcej niż sto dziennie. Jest to naturalny proces fizjologiczny, bowiem w ich miejscu wyrosną nowe. Przyczyna utraty ich może być powiązana z kilku powodów,. Ważne jest aby trafnie zdiazgnozować i zapobiegać wypadaniu włosów, dlatego zachęcamy do wizyty u trychologa lub dermatologa.

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów może być spowodowane przez:

  • wysoki poziom androgenów, niski poziom estrogenów u kobiet,
  • niedożywienie, niedobór makroelementów i mikroelementów np. witamin z grupy B, cynk, żelazo.
  • zmiany skórne np. łojotokowe zapalenie skóry.
  • choroby autoimunologiczne
  • zatrucia metalami ciężkimi
  • długotrwałe przeziębienia
  • schorzenia na tle psychicznym
  • anoreksja, blumia
  • sterydy, leki onkologiczne
  • silne kosmetyki do stylizacji włosów.

W większości przypadków mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. Nie oznacza to, że przyczyną łysienia może być tylko gospodarka hormonalna i wysoki poziom androgenów. Współtowarzyszące przyczyny mogą również pochodzić od stylu życia, przewlekłe narażenie na stres itp.

Ogromny wpływ na wypadanie włosów ma palenie papierosów, które powoduje pogorszenie krązenia krwi, która w konsekwencji nie doprowadza wartości odżywczych w tym również tlenu do włosów. Nie każdy palacz będzie łysiejący, tak samo jako nie każdy zdrowo odżywiający się sportowiec będzie miał gęste włosy. Każdy przypadek jest indywidualny i każdy z nich powinien być trafnie zdiagnozowany. 

Cykl wzrostu włosa

Pierwszą fazą wzrostu włosa jest  Anagen,  podczas którego dochodzi do wzrostu nowego włosa, trwa on 2-6 lat. Drugą przejściową fazą jest Katagen trwa 3-5 tygodni w czasie którego włos obumiera. Ostatnim etapem jest Telogen, kiedy całkowicie zrogowaciały włos obumiera i zostaje wypchnięty przez nowowzrastający włos w fazie wczesnego anagenu.

Ostatnia faza wzrostu włosa obejmuje 12-15% wszystkich włosów na głowie. Nie zawsze po Telogenie następuje wczesny anagen nowego włosa. Przyczyny łysienia są różne i często nie zależą od wieku. Czasem jest to tylko niewielka utrata włosów, która ustępuje po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, innym razem trwałe wyłysienie, wymagające specjalistycznych zabiegów

DARMOWA KONSULTACJA

Wyślij zgłoszenie i otrzymaj darmową konsultację