BLOG

AESTEPOOLPOLAND

Przyczyny łysienia Wypadanie włosów może powodować w nas wielki stres i pewny dyskomfort co może w konsekwencji nasilać ten proces. Zdrowe i piękne włosy utożsamiane są z stanem naszego organizmu, zatem jakie mogą być przyczyny wypadania włosów? Łysienie androgenowe jest najczęściej spotykaną przyczyną wypadania włosów, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Powodem jest podłoże genetyczne. […]
Strona główna » Blog » Przyczyny łysienia

Przyczyny łysienia

gru 1, 2021

Przyczyny łysienia

Wypadanie włosów może powodować w nas wielki stres i pewny dyskomfort co może w konsekwencji nasilać ten proces. Zdrowe i piękne włosy utożsamiane są z stanem naszego organizmu, zatem jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?

Łysienie androgenowe jest najczęściej spotykaną przyczyną wypadania włosów, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Powodem jest podłoże genetyczne. Najpierw włosy stają się delikatniejsze, następnie mniejsze i słabiej odżywione aż finalnie wypadają. Anegdotyczne raporty mówią, że wypadanie włosów pochodzi bardziej od strony matki niż ze strony ojca.  

Problem wypadania włosów nie jest sam w sobie niepokojący, o ile nie tracimy ich więcej niż sto dziennie. Jest to naturalny proces fizjologiczny, bowiem w ich miejscu wyrosną nowe. Przyczyna utraty ich może być powiązana z kilku powodów,. Ważne jest aby trafnie zdiazgnozować i zapobiegać wypadaniu włosów, dlatego zachęcamy do wizyty u trychologa lub dermatologa.

Wypadanie włosów może być spowodowane przez:
 

wysoki poziom androgenów, niski poziom estrogenów u kobiet,
niedożywienie, niedobór makroelementów i mikroelementów np. witamin z grupy B, cynk, żelazo.
zmiany skórne np. łojotokowe zapalenie skóry.
choroby autoimunologiczne
zatrucia metalami ciężkimi
długotrwałe przeziębienia
schorzenia na tle psychicznym
anoreksja, blumia
sterydy, leki onkologiczne
silne kosmetyki do stylizacji włosów.


W większości przypadków mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. Nie oznacza to że przyczyną łysienia może być tylko gospodarka hormonalna i wysoki poziom androgenów. Współtowarzyszące przyczyny mogą również pochodzić od stylu życia, przewlekłe narażenie na stres itp. Ogromny wpływ na wypadanie włosów ma palenie papierosów, które powoduje pogorszenie krązenia krwi, która w konsekwencji nie doprowadza wartości odżywczych w tym również tlenu do włosów. Nie każdy palacz będzie łysiejący, tak samo jako nie każdy zdrowo odżywiający się sportowiec będzie miał gęste włosy. Każdy przypadek jest indywidualny i każdy z nich powinien być trafnie zdiagnozowany. 

Cykl wzrostu włosa

Pierwszą fazą wzrostu włosa jest  Anagen  podczas którego dochodzi do wzrostu nowego włosa, trwa on 2-6 lat. Drugą przejściową fazą jest Katagen trwa 3-5 tygodni w czasie którego włos obumiera. Ostatnim etapem jest Telogen, kiedy całkowicie zrogowaciały włos obumiera i zostaje wypchnięty przez nowowzrastający włos w fazie wczesnego anagenu. Ostatnia faza wzrostu włosa obejmuje 12-15% wszystkich włosów na głowie. Nie zawsze po Telogenie następuje wczesny anagen nowego włosa. Przyczyny łysienia są różne i często nie zależą od wieku. Czasem jest to tylko niewielka utrata włosów, która ustępuje po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, innym razem trwałe wyłysienie, wymagające specjalistycznych zabiegów

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści

Najnowsze komentarze

    DARMOWA KONSULTACJA

    Wyślij zgłoszenie i otrzymaj darmową konsultację