BLOG

AESTEPOOLPOLAND

Budowa włosa i skóry. Włos to zrogowaciały wytwór naskórka, występujący wyłącznie u ssaków, na powierzchni ich skóry, zbudowany z twardej, spoistej keratyny. Pełni rolę termoregulacyjną i ochronną, zdrowe włosy mogą być wyznacznikiem wysokiej jakości biologicznej organizmu. Skóra składa się z kilku głównych warstw  Górna warstwa skóry nazywana jest naskórkiem. Pod nim znajduje się skóra, a […]
Strona główna » Blog » Budowa włosa i skóry

Budowa włosa i skóry

gru 1, 2021

Budowa włosa i skóry.

Włos to zrogowaciały wytwór naskórka, występujący wyłącznie u ssaków, na powierzchni ich skóry, zbudowany z twardej, spoistej keratyny. Pełni rolę termoregulacyjną i ochronną, zdrowe włosy mogą być wyznacznikiem wysokiej jakości biologicznej organizmu.

Skóra składa się z kilku głównych warstw  Górna warstwa skóry nazywana jest naskórkiem. Pod nim znajduje się skóra, a poniżej tkanka podskórna. Każda z tych warstw spełnia specyficzną funkcję. Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, w przeważającej części pokryta włosami.

Budowa skóry.

Naskórek to warstwa zewnętrzna pełniąca funkcję ochronną i rozrodczą, która posiada barwnik – melaninę, nadającą włosom i skórze barwę. Naskórek dzieli się na 4 lub 5 warstw w zależności od grubości.

Skóra właściwa to warstwa środkowa, zbudowana głównie z tkanki łącznej włóknistej, zawiera receptory, naczynia krwionośne, nerwy oraz gruczoły, np. potowe, a także korzenie włosów. Jest to warstwa odżywcza i wspierająca mająca od 1 do 3 mm grubości.

Pod skórą znajduje się tkanka podskórna, zbudowana z tkanki łącznej właściwej luźnej. Zawiera komórki tłuszczowe oraz dolne odcinki korzeni włosów, części wydzielnicze gruczołów, a także niektóre receptory, izoluje przed nagłymi zmianami temperatury.

Budowa włosa.

Włos składa się z łodygi, korzenia, pochewki, opuszki, brodawki.

Podstawowym składnikiem włosa jest keratyna. W pigmencie włosa znajduje się barwnik zwany melaniną, który nadaje kolor włosom, tłuszcze oraz związki mineralne.

Keratyna wytwarzana jest w naskórku i zbudowana m.in. ze związków siarki i azotu. Chroni naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Melanina nadaje kolor włosom i skórze. Rozróżniamy dwa rodzaje barwnika: ziarnisty i rozproszony. Ziarnisty nadaje włosom ciemny odcień, a rozproszony jasny. Im więcej we włosach barwnika rozproszonego tym włosy są jaśniejsze. 

DARMOWA KONSULTACJA

Wyślij zgłoszenie i otrzymaj darmową konsultację